WELLNESS TIME IN WINTER

WELLNESS TIME IN WINTER

Čaká nás čas plný oddychu, relaxu a pohody. Áno- už zas prichádzajú Vianoceee! Spočiatku samý stres a panika z toho čo všetko treba stihnúť, aké veci uzatvoriť, na čo nezabudnúť a potom to zrazu utíchne... takáto hektika človeka dokáže skutočne veľmi unaviť. A preto by ste mali začať uvažovať nielen o veciach, ktoré vám nemôžu uniknúť ale rovnako tak o tých príjemnejších, napríklad prečo si v zime zvoliť relax v podobe wellnessu...namotivujte sa na teplo a na regeneráciu duše i tela a začnite hľadať ten správny rezort, ktorý vám poskytne vysnívanú pohodu, ktorú si po tých šialených zhonoch zaslúžite. Hmmm... stojí to za zváženie však?

Pobyt v saune je ideálny relax pre telo i dušu. Nie je to len otrepané kliše, ktoré si prečítate v každom članku o wellness. Ľudia sa po saunovaní cítia oddychnutí, zrelaxovaní a lepšie naladení. Saunovanie je veľmi dobrou podporou vašej imunity. Poznáte ten pocit , keď vás horúci vzduch ovládne a prederie sa vám nielen pod kožu, ale až „do kosti“! pomaličky sa nadychujete nosom, sústredíte sa na to, ako sa vaše telo zohreje až tak, že sa začnete potíť. Potom príde doslova studená sprcha :-). Striedanie pobytu v teple a zime je tým správnym spôsobom, ktorý zocelí vaše telo i ducha. Takouto príjemnou aktivitou prehrejete celé telo, vnútorné orgány, trénujete srdcovo-cievny systém a posilňujete obranyschopnosť organizmu. Takže naozaj to nie je len príjemné, ale aj zdravé. Relaxáciou v saune odbúravate stres a vaše telo sa zbavuje odpadových látok. No proste jedna báseň. Ak netrpíte závažnymi ochoreniami tak sauna na pôsobí naozaj blahodárne.

Krajinou sáun je neodškriepiteľne Fínsko. Samotné saunovanie sa objavovalo v neskorej dobe bronzovej. Malo prvky rituálu a svoje presné pravidlá. Dnes sa samozrejme od veľmi prísnych pravidiel upustilo a väčšina ľudí poňala saunovanie podľa seba. Niekedy sa prejavy ľudí v saune podobajú skôr hulvátstvu ako príjemnému a ohľaduplnému správaniu. Dnešná etiketa saunovania je totiž niektorým jedincom cudzia. Ale dozor v saune by vás mal takýchto prejavov zbaviť akonáhle vidí porušenie pravidiel, ktoré sú pri saunovaní v každom zariadení nastavené.

Sama poznám ľudí, ktorí saunu milujú a aj takých pre ktorých je predstava sedenia v malej drevenej miestnostičke s cudzími potiacimi sa a polonahými ľuďmi maximálne neprijateľná.

Rozumiem obidvom týmto pohľadom na wellness, no tomu druhému predsalen trošku menej . veď čo môže byť lepšie ako sa zohrievať počas zimy v teplých pár metroch štvorcových a užívať si pohodu a relaxovať? Pokiaľ sa riadíte pravidlami saunovania mali by ste sa po pobyt cítiť naozaj ako nový človek, oddýchnutý, uvoľnený a príjemne unavený.niet nad povzneseného ducha a posilnené telo.

Vedeli ste, že ostrieľaných saunovačov spoznáte aj podľa toho na ktorom „poschodí“ sedia? Pre začiatočníkov sa odporúča najnižšie položená lavica. Tí najskúsenejší vydržia sedieť aj na tej najvrchnejšej.  V podstate sa odporúča postupnosť ak, že začínate na najnižšej lavici, potom najdlhšiu dobu môžete stráviť na stredenej a záver saunovania/cca.3 minúty/ môžete vysadnúť najvyššie. Počas pobytu dnu skúste jemnú automasáž. A v saune sa pokojne natiahnite- je to totiž odporúčaná saunovacia poloha.

Pre váš relax môžete ísť do kúpeľov, alebo sa rozhodnúť pre iné kvalitné wellness centrum. Dnes je už štandardom, že ho nájdete aj v hoteloch.

Wellness a spa by mal predovšetkým napomáhať k tomu, aby sa človek cítil a vyzeral zdravo a našiel v sebe pohodu. Do kategórie spa spadajú procedúry, ktoré sa realizujú v bezprostrednom kontakte s vodou. Sú to rôzne typy kúpeľov, ktoré môžete absolvovať. Napríklad veľmi príjemný je perličkový kúpeľ, alebo kúpeľ vo vode z minerálnych prameňov.

Už len pri pomyslení na takýto relax sa moja duša teší, lebo pozná ten pocit po všetkom o čom píšem. A čo vy milé Dollinky? Budete sa snažiť po sviatkoch zabudnúť na ten stres práve takto? Podeľte sa s nami o vaše odporúčania! Kde ste zažili ten najlepší wellness pobyt?    

Saunovaniu zdar! A užijte si tu relaxačnú chvíľku naplno!

Blogerka: Anička O.

Leave a Reply

All fields are required

Name:
E-mail: (Not Published)
Comment:
Type Code